Filmaşin

Filmaşin sıcak haddelenerek yapılan yuvarlak ya da yarı yuvarlak olan kangal halindeki yarı mamüllerdir. Tel , çivi, cıvata , çelik hasır gibi ürünlerin hammaddesi olarak kullanılan bir üründür.
Kangal demir inşaatlarda kullanılan bobin sarmalı metallere verilen isimdir. Kangal demirin diğer adı da filmaşindir. Kangalların iç çapları 850 mm yada 1000 mm dir. Kangal demir ,inşaat demirinin ince halidir. Üretim süreçleri inşaat demiri ile birebir aynıdır. Kangal demir üretim işleminde, haddehaneye alınan kütükler tav fırınlarında 1200ºC ye kadar ısıtılma işlemine tabi tutulurlar. Tav fırınından alınan kütüklerin üzerinde bulunan tufal descaler basınçlı su ile temizlenir.
Tufalı giderilen kütükler, kaba madde ve soğutma işlemlerinden de geçirilerek kangal demir haline getirilir.
İnşaat demiri ve kangal demir arasındaki fark ise inşaat demiri en ince 8 mm ye kadar üretilirken , kangal demiri ise Kalitesine bağlı olarak en ince 5,5-26 mm arasındaki çaplarda ve 1,5-2 m ton kangal ağırlığında üretilebilmektedir. Kangal demir düz ve nervürlü olmak üzere 2 tip üretilir. Özgül ağırlığı 7,85gr olarak baz alınmaktadır.
Kangal ( filmaşin ) haddehanesinde haddelenmek suretiyle, bir çok sektörün kullanımına uygun ticari ve özel kalitede filmaşin üretimi yapılmaktadır.
Ayrıca, Nisbeten Tarım makinelerinin diskleri ve frezeleri, beton kırıcı vb gibi darbe ve aşınmaya dayanması gereken parçaların, ayrıca yorulmaya karşı dayanıklılığı nedeniyle lamalı yayların yapımında kullanılır.