Hakkımızda

DETAŞ ŞİRKETLER GRUBU

 

DETAŞ SAC PROFİL DEMİR ÇELİK SAN.VE TİC.A.Ş.

 

Şirket ortaklarından Melih KARABACAK ve Hakan KARABACAK’ın demir çelik sektöründe 1990’lı yıllarda başlayan ticari faaliyetleri 2000 yılında Detaş Sac A.Ş.’nin kurulması ile kurumsal bir yapıya kavuşmuştur. Firma inşaat demiri, profil, boru ve sac grubundan oluşan ürün yelpazesi ve güçlü dağıtım filosu ile; Ankara Ostim OSB’de bulunan merkez satış deposunda, Hatay-Payas’ta bulunan iş merkezi ve satış deposunda, Karabük’te bulunan fabrika, depo ve satış ofisinde, İstanbul’da bulunan Silivri depo ve satış ofislerinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

Firma yaklaşık 20 yıllık bir süreçte, gerek faaliyet gösterdiği Ankara genelinde gerekse ülke genelinde sektörün en büyük şirketlerinden birisi haline gelmiştir. 65 Milyon TL ödenmiş sermayesi bulunan firmanın;

 

  • 2016 yılı cirosu 914 Milyon TL,
  • 2017 yılı cirosu 1,6 Milyar TL,
  • 2018 yılı cirosu 2,3 Milyar TL,
  • 2019 yılı cirosu: 3 Milyar 100 Milyon TL,
  • 2020 yılı cirosu: 4 Milyar 202 Milyon TL, olarak gerçekleşmiş olup ve her yıl istikrarlı bir artışın olduğu görülecektir.

Gerçekleştirmiş olduğu söz konusu cirolar ile firma, Fortune 500 Türkiye’nin En Büyük Şirketleri Listesi’ne 2016 yılı satış cirosu ile 202. Sıradan girmiş, daha sonraki yıllarda 2017 yılı satış cirosu ile 150. Sıraya , 2018 yılı satış cirosu ile de 127. sıraya, 2019 yılı itibari ile 109. ve 2020 yılı itibari ile 84. sıraya yükselme başarısını göstermiştir.

 

Mayıs 2018 tarihinde Şirket Genel Merkezi İnşaatı’na, Haziran 2018 tarihinde ise Karabük OSB’de 48 Dönüm arazi üzerinde yaklaşık 4 Bin Metrekare kapalı alana sahip Çelik Hasır Fabrikası İnşaatı’na başlayan firmamız, büyük ölçüde özkaynak kullanılarak Çelik Hasır Fabrikası İnşaatı tamamlanmış ve Ocak 2019 tarihinde faaliyete geçirmiştir. Temmuz 2019’da  Aliağa’da İzmir bölgesini açmış , Şirket Genel Merkezi Binası da Nisan 2019 tarihinde tamamlanarak tüm grup şirketlerimiz ile birlikte aynı çatı altında faaliyet göstermeye başlamıştır.

 

Önümüzdeki süreçte çelik hasır üretim kapasitesinin artırılarak, ihracat faaliyetlerine başlanması hedeflenmektedir.

 

31.12.2018 yılsonu itibariyle, aktif toplamı 500 Milyon TL’nın üzerinde olan Detaş Şirketler Grubu’nun aynı yıl sonu itibariyle cirosu yaklaşık 3,6 Milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Detaş Grup bünyesinde bulunan firmalarda Ekim 2019 itibariyle 200 personel istihdam edilmektedir.

 

DETAŞ KONUT İMAR İNŞ.TAAH.MAD.SAN.TİC.A.Ş.

 

EDERAY İNŞAAT TAAH.SAN VE TİC.A.Ş.

 

Detaş Şirketler Grubu’nun lokomotifi olan demir çelik sektörünün yanı sıra faaliyet gösterdiği sektörlerden bir diğeri de inşaat-taahhüttür. 2004 yılında kurulan Detaş Konut İmar İnş.Taah.Mad.San.Tic.A.Ş. (Sermayesi: 30 Milyon TL) ve 2009 yılında Karabacak Kardeşler olarak kurulan, Nisan 2016’dan itibaren ise Ederay İnşaat Taah.San.ve Tic.A.Ş. (Sermayesi: 5 Milyon TL) olarak yeni unvanı ile devam eden 2 firma ile inşaat sektöründe faaliyet göstermektedir.

Söz konusu taahhüt firmaları ile baraj, hidroelektrik santral tesisleri, liman ve deniz yapıları, karayolu ve köprüler, sulama tesisleri, kanalizasyon tesisleri, içme suyu ve arıtma tesisleri, su isale hatları, tünel ve derivasyon sistemleri, trafo merkezleri, fiber optik hatlar, kamu binaları, konut ve sosyal tesis inşaatları yapmaktadır.

Taahhüt grubu bünyemizde ayrıca; Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün “Emet Bor İşletme Müdürlüğü Espey Açık Ocağı – 25.850.000 Ton Dekopaj İşi” ve her türlü cebri boru, hidromekanik malzemeler ile çelik konstrüksiyon imalatı ve montajını yapabilme kabiliyeti ile de bugüne kadar 48 Milyon TL’lık birçok projeyi başarı ile ve sözleşme süresinden önce sonuçlandırmıştır.

Hali hazırda devam eden işleri arasında, DSİ’nin baraj, gölet, Tarım Bakanlığı Milli Botanik Bahçesi işi, Sağlık Bakanlığı hastane yapımı inşaatı, EGO yerleşkesi inşaatı, Sakarya Belediyesi içme suyu ve HES inşaatı, Milli Eğitim Bakanlığı Turizm Lisesi ve Otel inşaatı işleri bulunmaktadır.

 

DETAŞ ENERJİ ÜRETİM A.Ş.

 

2011 yılında kurulan şirket, EPDK’dan enerji üretim lisansı alınmasını takiben projeye başlamış ve Antalya İli Çandır İlçesinde, Çandır 1 Regülatörü ve Hidroelektrik Santralı inşaatını tamamlamıştır. Nisan 2016 itibariyle elektrik üretimine başlayan HES’in kurulu gücü 1,8 MW olup, son 3 yıldır kurulu gücünün üzerinde üretim yapmaktadır. Üretilen elektriğin tamamı EPİAŞ’a satılmaktadır.

tt2